TABATA

Tabatas treniņš ir augstas intensitātes intervālu treniņu tips ar konkrētu formātu:

20 sekundes ļoti augstas intensitātes uzdevums (piemēram, sprints)
10 sekundes atpūtas
Ko atkārto 8 reizes 4 minūšu blokos. Atpūta starp blokiem ir 1 minūte.
Idejas autors ir japānietis Dr. Izuami Tabata, Sporta un veselības zinātņu fakultātes profesors Ritsumeikan universitātē. Viņš kopā ar Japānas ātrslidošanas komandas galveno treneri, gribēja uzzināt, vai uzlabotos slidotāju sniegumi, ja izmantotu ļoti īsus, bet augstas intensitātes uzdevumus, kam seko vēl īsākas atpūtas pauzes.
Lai pārbaudītu efektivitāti šim treniņu režīmam, Dr. Tabata lūdza pētījumu dalībniekiem, izmantojot augstas intensitātes (170% no VO2 max) 4 minūšu Tabatas treniņa, izmantojot stacionāro velosipēdu. Viņš salīdzināja rezultātus ar citu sportistu grupu, kuri veica citu treniņu, ar kuru strādā pie vēl lielākas intensitātes (200% no VO2 max), 4-5 trīsdesmit sekunžu sprinti, kam sekoja 2 minūšu atpūtas.
Tabatas sportisti uzlaboja savu VO2 Max (organisma spēju efektīvāk izmantot skābekli), kas atspoguļojās uzlabojot sniegumu uz ledus.
Cits interesants atklājums, ka Tabatas protokols uzlaboja gan anaerobo enerģijas sistēmu (enerģijas sistēma, kas atbild par īsu, augstas intensitātes izmantošanu, piemēram, sprints), gan aerobo enerģijas sistēmu (enerģijas sistēma, ko izmanto izturības uzdevumos, piemēram, ilgstoša , lēna skriešana). Tradicionālais intervālu treniņš, ar garāku atpūtu starp uzdevumiem un mērenas intensitātes izmantošana uzlabo aerobo sistēmu, bet ne vienmēr uzlabo anaerobo sistēmu.
Dr. Tabata atklājis savā pētījumā, veicot augstas intensitātes intervālu treniņu ar atpūtas periodu īsāku nekā darba periodā var uzlabot abas enerģijas sistēmas gan profesionāliem sportistiem, gan tiem kam sports kā vaļasprieks. Tabatas treniņš piedāvā paveikt vairāk mazākā laika periodā.

 

 

 

Trenere Rita Saltuma